here

Individualus paruošimas

Individualus paruošimas

Mes kiekvienas esame individualus. Skirtumai ir požiūrių gausa kuria visų mūsų asmenybes. Tekstas puikus tik tada, kai jame ta asmenybė matoma, kai ją galėtume atpažinti kur nors kitur, ir neklystamai pasakyti: aš žinau, kas tai. Visai kaip ir bet kokiame tekste, kalbėjimo įskaitoje taip pat svarbu kalbantysis, jo požiūris ir jo asmenybė.

Dešimtokai ir dvyliktokai, besiruošdami kalbėjimo įskaitoms, turbūt ne kartą ir ne du perverčia literatūros sąsiuvinius, atsiverčia jau pamirštas knygas ir naršo begalinėseinterneto platybėse, ieškodami reikalingos informacijos. Tačiau kad ir kiek daug informacijos šmėžuotų aplink mus, tenka atsirinkti tai, kas iš tiesų yra svarbu ir reikalinga. Ne informacijos gausybėje slepiasi teksto (kalbėjimo) kokybė. Ją lemia sakančiojo ar rašančiojo patirtis, tekstų rašymo įgūdžiai, ir, žinoma, nuoširdus noras komunikuoti su tuo, kuris tavęs klausosi ar skaito tavo parašytą tekstą. Taip, kalbėjimo įskaita iš esmės yra monologas, dayvaujantis netiesioginiame dialoge: kalbi tarsi pats sau, bet atidžiai ir atsargiai, nes žinai, jog tavęs įdėmiai klausosi ir tave vertina. Todėl kiekvienas iš mūsų turėtume surasti pindividualų santykį ne tik su pačiu tekstu, bet ir su klausytojais, vertinančiais ir klausančiais mūsų.

Individualus pasiruošimas apima pažintį su konkrečiu tekstu, konkrečiais lūkesčiais. Labiausiai kuo gali būti naudingas individualus pasiruošimas (neskaitant to, kad bus parašyta kalbėjimo įskaita), tai yra išmoktas esminis kalbėjimo principas: žinau, ką noriu pasakyti, bet sakau ne taip, kaip noriu, o taip, kad būtų įdomu kitam. Tai yra išmokstama, tik reikia turėti stiprią nuomonę ir mokytis ją argumentuoti. Stipriausi tekstai ir kalbos parašomos tik tada, kai autorius tiki savo idėjomis, kai jis turi savo nuomonę ir žino kelius, kuriais bandys tą nuomonę pagrįsti. Todėl individualiai pasiruošti tai nereiškia, jog kažkas pasakys, kaip, ką ir kada rašyti. Individualiai pasiruošti – tai priimti pagalbą, bet tik po to, kai nuspręsime daug mokytis ir stengtis tobulėti.

Individualus pasiruošimas kalbėjimo įskaitai apima temos pasirinkimą, išsamų jos išanalizavimą, kalbančiojo lūkesčių formulavimą, teisingos ir įdomios informacijos pateikimą bei įtaigios, aiškios kalbos kūrimą, kalbėjimo intonacijos tobulinimą. Tačiau nereikia pamiršti: svarbiausia išmokti komunikuoti, nuoširdžiai ir paprastai. Tai praktika ir noras išmokti, nieko daugiau.

Comments are closed.